Kurzhaar
Kurzhaar (German Shorthaired Pointer)


Temel Özellikleri Coşkulu eğitilebilir atik kararlı zeki neşeli itaatkar çocuk dostu.
Neler Yapar? Kısa tüylü Alman Pointeri her türlü avın bulunmasında avın izlenmesinde ve korunmasında kullanılır. Dağlarda ormanlarda bataklıklarda ve her türlü iklimde olağanüstü bir avlanma yeteneği sergiler. Bir ölçüde kırsal görünüşlü bir köpektir. İyi huylu olmasına rağmen apartman köpeği olarak yaşayamayacağı düşünülür. Bununla birlikte av mevsimi sona erdikten sonra kendisine belirli bir hareket alanının sağlanması halinde her koşula uyum sağlayabilir.
Kökeni İspanyol pointerinden türetilen bu köpek 1600'de Flaman avcılar tarafından Almanya'ya getirilmiştir. İtalyan ve İngiliz pointerleriyle çiftleştirilerek daha hızlı ve daha enerjik hale gelmesi sağlanmıştır. Kısa tüylü modern tipi Avrupa'da kısa süre içinde popüler olmuştur.
Familya: Av köpeği avı işaret eden köpek çok yönlü av köpeği Diğer Adları: German Shorthaired Pointer Deutscher Kurzhaariger Vortsehund Kurzhaar Alman Kısa TüylüPoyintır Rengi: Kırmızımsı kahverengi; kırmızımsı kahverengi ve beyaz Çıkış Yeri: Almanya Çıkış Tarihi: 1600'ler Orjinal İşlevi: Av Günümüzdeki İşlevi: Avı işaret etme avı işaret etme yarışmaları Ortalama Ömür: 12-14 yıl Kilo Erkek/Kilo Dişi: 25-32/20-27 kg Boy Erkek/Boy Dişi: 58-64/53-58 cm

Karakteri Kurzhaar(Alman Kısa Tüylü Pointer), enerjik, zeki, itaat etmeye hevesli bir ırktır. Neşeli ve iyi huylu olduğundan çocuklarla da iyi anlaşır. Sadık ve koruyucu bu ırk tüm aile bireylerini sever ve bağlanır. İzole edilmekten hiç hoşlanmaz. Günde en az iki kez yeterince egzersiz imkanı sağlandığında Alman Kısa Tüylü Pointer iyi bir aile köpeği olabilir. Uzun süre yalnız bırakılırsa huzursuz ve eşyalara zarar verici olacaktır. Erkekler dişilere göre daha dışa dönük ve agresif avcılardır. Dişiler daha az dominanttır. Enerji düzeyleri değişkendir. Av için üretilenler Şov için üretilenlerden daha hareketlidir. Diğer köpek ve kedilerle birlikte büyütülürse Alman Kısa Tüylü Pointer onlarla iyi anlaşabilir. Yine de unutulmamalıdır ki o bir av köpeğidir. Havlamayı sever ve yabancılarla mesafelidir.
Yaşam Ortamı

Bu ırk apartman hayatına uygun değildir. Hareketi seven bir aile ile mutlu olur. Bahçe duvarları en az 2 m değilse kaçıp avare avare dolaşmayı tercih edecektir.


Egzersiz İhtiyacı

Egzersiz bu yorulmaz enerji ırk için büyük önem taşır. Sıradan hareketli bir ailenin karşılayabileceğinden fazla bir egzersiz gereksinimi içinde olduğundan alınmadan önce çok iyi düşünülmelidir.


Bakımı

Kurzhaar'ların bakımı oldukça kolaydır. Ayaklar özellikle de avdan sonra kontrol edilmelidir. Yine ıslak köpekler av sonrası kurulanarak üşütmeleri engellenmelidir. Kulaklar düzenli temizlenmelidir.


Kökeni
19. yüzyıl Alman avcıları yaya avlananlar için uzak mesafelerden iyi koku alabilecek bir köpek yetiştirmek istediler. Irk vurulan ister kuş isterse de küçük memeliler olsun geri getirmeli, ister kara ister su isterse de sert arazi olsun hem iyi iz sürmeli hem de zorlanmadan çalışabilmeliydi. Alman üreticiler Eski İspanyol Pointer, St. Hubert Tazısı, Tilki Tazısı, diğer tazılar ve sonunda onu daha hızlı ve enerjik yapan İngiliz Pointer'ını üretimlerinde kullandılar.
Günümüzün Kurzhaar(Alman Kısa Tüylü Pointer)'ı Alman üreticilerin sabırlı çabalarının sonucudur. Alman Kısa Tüylüsü karada ve suda başarı ile avlanan çok yönlü bir köpektir. Doğal bir retriever ve yaya avcılar için mükemmel bir arkadaştır. Alman Kısa Tüylü Pointer'ı hafta sonu avcıları için itaatkar ve koruyucu bir arkadaştır. Irkın doğal yeteneği nedeniyle Alman Kısa Tüylüsü show ringlerinde, av sahasında, eğitim yarışmalarında başarı ile kullanılmaktadır.
Kaynak: www.avcilarmekani.com

 Koçak Kurzhaar Kennel
         Altıntaş İlçesi / Kütahya
 0536 267 62 57 - 0506 474 06 15
 erol@kurzhaarci.com - kurzhaarci43@hotmail.com

Site Haritası